Wybór siodełka żelowego – czym się kierować?
Rower to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dla wielu rodzinne przejażdżki stają się z czasem pasją, która obejmuje coraz dłuższe trasy i w naprawdę ekstremalnych warunkach. Nic więc dziwnego, że przywiązują należytą uwagę do każdego, nawet najmniejsze rowerowego akcesorium, w tym także do siodełka.
Jak miękkie powinny być siodełka?
Miękkość siodełka to dla wielu bardzo ważna kwestia. Jedni preferują nieco twardsze, a inni wyjątkowo miękkie i delikatne. Ma to bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o komfort i jakość jazdy. Źle dobrane siodełko może prowadzić nie tylko do bólu pośladków, ale również bolesnych otarć ud oraz okolic intymnych. Dlatego należy dopasować je ściśle do swoich preferencji. Dostępne w sklepach siodełka wypełnione są specjalnym żelem lub pianką.
Siodełka żelowe z amortyzacją
Żel, który wypełnia siodełko, świetnie zabezpiecza przed wstrząsami i amortyzuje jazdę w każdych warunkach. Poza tym siodełka żelowe nie odkształcają się, żel się nie przemieszcza i nie kruszy, są także bardzo wytrzymałe. Są więc coraz częściej wybieraną opcją, jeśli chodzi o szczególny komfort i jakość jazdy na rowerze, nawet w wyjątkowo trudnych warunkach i na ekstremalnie długich trasach.
Różne typy siodełek
Żelowe siodełka dostępne są w bardzo różnych rodzajach. Przede wszystkim uzależnione są od typu roweru. Wyróżnia się więc trekkingowe, MTB, miejskie czy crossowe. Aby zapewnić sobie komfort jazdy w różnych warunkach, konieczne jest więc wybranie odpowiedniego siodełka. Nie mniejsze znaczenie ma ludzka anatomia. Dostępne są więc siodełka żelowe męskie, damskie oraz dziecięce. Różnią się one kształtem, wysokością oraz szerokością. Kobiece są między innymi szersze od męskich, co wynika z różnic w szerokości bioder. Oczywiście wszystkie siodełka dostępne są w różnorodnej kolorystyce.