Jak wybrać rower?
Rower ostatnimi czasy staje się coraz popularniejszym środkiem transportu, szczególnie w zakorkowanych zawsze miastach. Żeby jednak móc się cieszyć szybkim i sprawnym docieraniem np. do pracy, trzeba najpierw kupić dobry model swoich dwóch kółek. Jak wybrać rower, aby spełniał on możliwie najlepiej swoje zadanie, czyli dostarczać rowerzystę z jednego miejsca na drugie?
Jakie są rodzaje rowerów?
Na samym początku podczas wybierania roweru trzeba skupić się na tym, że na rynku istnieje ich naprawdę ogromna ilość najróżniejszych odmian i wersji. Warto poznać przynajmniej te podstawowe, aby móc poprawnie ocenić, które będą najlepiej odpowiadały posiadanym potrzebom.
Przede wszystkim wymienić tu więc trzeba bardzo popularny przed kilkoma laty rower MTB, czyli popularny rower górski. Cechuje się on pochyloną pozycją rowerzysty, dużymi, w pełni terenowymi oponami, a także dość dużych rozmiarów amortyzatorem i skutecznymi, często tarczowymi hamulcami. Jest to model przeznaczony przede wszystkim do jazdy w terenie.
Drugim popularnym modelem jest klasyczna kolarzówka. Posiada ona duże i cienkie koła, nadające rowerowi potężnej prędkości, lecz jednocześnie zupełnie nienadające się do jazdy w terenie. Co więcej, jest to rower maksymalnie odchudzony i pozbawiony jakichkolwiek dodatków.
Na koniec warto wspomnieć o jednym z najpopularniejszych ostatnimi czasy rowerze, czyli wersji trekkingowej. Jest to połączenie roweru szosowego z górskim, z dodatkowymi elementami wyposażenia w postaci np. błotników, oświetlenia czy też oczywiście bagażnika.
Co warto wiedzieć o ramie rowerowej?
Sam typ roweru to jednak nie wszystko, co trzeba wiedzieć o tym, jak się go powinno kupować. Ogromne znaczenie ma tu również to, jaka będzie do niego wybrana rama.
Na samym początku podczas jej wybierania warto określić to, czy ma to być model damski, czy też męski. Kolejnym krokiem jest rzecz jasna wybranie odpowiedniego jej rozmiaru, który powinien być ściśle dopasowany do wzrostu rowerzysty. Nie da się również ukryć, że kolosalne znaczenie dla jej jakości, lekkości, a jednocześnie wygody użytkowania ma to, z jakiego jest ona wykonana materiału.
Zwracamy uwagę na osprzęt rowerowy
Wielu laików myśli, że rower to jedna, zwarta konstrukcja, w którą nie powinno się ingerować. Jest to błąd, ponieważ cały osprzęt, czyli napęd, korba, czy też hamulce, to elementy, które z powodzeniem mogą być sprzedawane osobno. Z tego też powodu warto przed zakupem roweru zwrócić uwagę na to, z jakim jest on oferowanym osprzętem, ponieważ np. niska cena całego roweru może wynikać właśnie z kiepskie jakości osprzętu, który nadawać się będzie od razu do wymianu, co oczywiście podniesie koszt zakupu całego jednośladu.
Najważniejsze akcesoria
Podczas kupowania roweru warto również pamiętać o tym, aby był on wyposażony w odpowiednie dodatki i akcesoria. Przede wszystkim warto tu wspomnieć o tym, aby posiadał on oświetlenie, ponieważ tego wymaga polskie prawo. Warto również, aby dany rower miał na wyposażeniu błotniki oraz bagażnik, co znacznie zwiększy jego praktyczność.